استاندار آذربایجان شرقی در دیدار با سفیر انگلستان:
استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: دولت دوازدهم به دنبال توسعه روابط با کشورهاست که قاعدتاً به دنبال تحقق این کار خواهد بود، طبیعی است که در این توسعه روابط کشورهایی که از دیرینه با آنها ارتباطات علمی،فرهنگی و اقتصادی داشته‌ایم، در اولویت خواهند بود.
کد خبر: ۴۷۶۸۷۵
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۴ 12 August 2017
به گزارش تابناک تبریز از خبرگزاری ها؛ اسماعیل جبارزاده در دیدار با سفیر انگلیس در ایران با اشاره به ظرفیت‎های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و ... استان گفت: آذربایجان شرقی یکی از استان‌های صنعتی جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌‌شود. اکثر صنایع ما قدیمی شده اند و مایل به نوسازی این واحدهای تولیدی و صنعتی با توسعه مناسبات خود با کشورهایی همچون انگلستان هستیم.

وی با بیان اینکه بازار تبریز جذابیت بسیار بالایی برای کشورهای همسایه به خصوص عثمانی‌ها داشته به ‌طوریکه برای تصاحب بازار تبریز بین عثمانی‌ها جنگ‌های مختلفی به وجود آمده و آخرین آن جنگ چالدران بوده است، در حال حاضر نیز همان نقش را تجار آذربایجان‌شرقی در ارتباط با بازرگانان اروپا ایفا می‌کنند.

استاندار آذربایجان‌شرقی با تاکید براینکه اغلب مردم ما تاجر هستند و بازار تبریز و تهران بیشتر در دست آذری‌ها و تبریزی‌هاست، افزود: اغلب مراودات تجاری با کشورهای اروپایی توسط تجار آذری انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: در کنار مبادلات تجاری در بخش صنعت نیز از قدیم جزو استان‌های صنعتی کشور بوده‌ایم منتها این صنایع قدیمی شده و به دنبال نوسازی هستیم و در سال‌جاری دولت بودجه خوبی برای نوسازی صنایع کنار گذاشته و برای استان آذربایجان‌شرقی سقف بودجه را مشخص نکرده‌اند و تا به اندازه‌ای که لازم باشد دستمان در این زمینه باز است و این زمینه می‌تواند یکی از محورهای همکاری بین آذربایجان‌شرقی و کشور انگلستان باشد.

جبارزاده ادامه داد: علاقه‌مند هستیم خطوط تولید صنایع را نوسازی کنیم و مطمئن هستیم بخش عمده‌ای از ماشین‌آلات، تکنولوژی و  دانش فنی مورد نیاز استان را شرکت‌های انگلیسی می‌توانند به ما بفروشند.

 
استاندار آذربایجان شرقی حمایت از صنعت و تولید را یکی از مهم ترین سیاست‌های دولت دانست و گفت: خوشبختانه در سالجاری از سوی دولت ، اعتبار ویژه‌ای برای صنعت و تولید در نظر گرفته شده و برای آذربایجان شرقی نیز در این زمینه هیچ محدودیتی تعیین نشده و می توانیم تا حد امکان از این اعتبارات جذب کنیم.  

وی با بیان اینکه موضوع دیگر همکاری می‌تواند در بخش IT و ICT  باشد، ادامه داد: دانشگاه‌های تبریز، صنعتی سهند و آذربایجان در این زمینه فعال هستند و با توجه به حضور 3 هزار و 400 عضو هیات علمی و اینکه تعدادی از این‌ها در انگلستان تحصیل کرده‌اند،می‌توانند رابط‌های خوبی بین کمپانی‌های استان آذربایجان‌شرقی و انگلستان باشند.

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: فارغ‌التحصیلان دیگر کشورها پل رابطی بین کشور ما و کشورهایی که تحصیلات عالی را در آن گذرانده‌اند، هستند

وی با بیان اینکه علاقه‌مند هستیم در بخش‌های تکنولوژی‌های جدید از ظرفیت این افراد استفاده کنیم، در علوم جدید مثل تکنولوژی نانو فارغ‌التحصیلانی از انگلیس داریم که هرکدام از این‌ها می‌توانند در تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان ایفای نقش کنند و دولت حمایت ویژه‌ای از این‌گونه شرکت‌ها دارد.

استاندار آذربایجان‌شرقی ادامه داد: در بخش کشاورزی از نظر زراعت، باغبانی و محصولات دامی و طیور نیز استان ظرفیت‌های خوبی دارد و البته از گذشته  نیز ارتباطات خوبی در این زمینه بین مؤسسات تحقیقاتی استان و مراکز تحقیقاتی انگلستان وجود داشته است و علاقه‌مند هستیم این‌ها را باز تعریف کنیم.

وی با بیان اینکه امسال برای دولت جدید، رهبری انقلاب بحث توسعه روابط با کشورهای دیگر به خصوص کشورهای اروپایی را توصیه کرده‌اند و دولت دوازدهم قاعدتاً به دنبال تحقق این کار خواهد بود،گفت: طبیعی است که در این توسعه روابط کشورهایی که از دیرینه با آنها ارتباطات علمی،فرهنگی و اقتصادی داشته‌ایم، در اولویت خواهند بود.

جبارزاده با اشاره به واحدهای صنایع غذایی بزرگ در استان اضافه کرد: یکی از محورهای توسعه می‌تواند در زمینه صنایع غذایی باشد و دومین محور صنایع استان، صنایع قطعه‌سازی خودرو بوده که باز به روز بودن خطوط آنها اهمیت داشته تا بتواند قطعات داخل را تأمین و امکان صادرات به کشورهای دیگر را داشته باشیم.

وی ادامه داد: در زمینه صنایع قطعه‌سازی در حال حاضر قراردادی با انسیتو تکنولوژی اتریش برای به‌روز کردن خطوط تولید قطعات خودرو داشته‌ایم.

جبارزاده با بیان اینکه در حال اجرای خط اتیلن غرب به تبریز هستیم گفت: با اجرای این طرح، ظرفیت پتروشیمی تبریز به بیشاز پنج برابر افزایش خواهد یافت. با وجود فاصله زیادی که  با مراکز نفت خیز داریم ولی به علت موقعیت جغرافیایی تبریز دوست داریم محصولات پتروشیمی را از طریق تبریز به سایر کشورها صادر کنیم که در این زمینه می توانیم همکاری های خوبی با کشور انگلستان نیز داشته باشیم.
 
وی از کسب رتبه دوم جذب سرمایه گذاری خارجی توسط استان در سال 95 خبر داد و عنوان کرد: امسال تلاش می‌کنیم رتبه اول کشوری در این زمینه را به خود اختصاص دهیم. مردم و بخش خصوصی ما همیشه تلاش می کنند با شاگرد اول ها همکاری کنند و علاقه بخش خصوصی ما همیشه به همکاری با کشورهای تراز اول اروپا است که کشور انگلستان می تواند گزینه مناسبی برای توسعه همکاری ها باشد. روابط ایران و انگلستان در طول تاریخ، سیسنوسی بوده و اگر به یک حالت صعودی تبدیل شود، اعتماد لازم برای همکاری بخش خصوصی دو کشور نیز ایجاد خواهد شد.

جبارزاده افزود: با توجه به اینکه بحث اصلاح خطوط پالایشگاه را داشتیم، هفته گذشته قراردادی با حضور رئیس جمهوری در این زمینه با کره جنوبی امضا کردیم اما در بحث پتروشیمی هنوز با جایی وارد مذاکرات جدی نشده‌ایم و این مسئله می‌تواند یکی از محورهای همکاری باشد.

وی تاکید کرد: دولت آقای روحانی توسعه ویژه آذربایجان را در برنامه کاری خود داشته و از این لحاظ در جذب سرمایه خارجی دستمان باز است به طوریکه در سال گذشته با جذب یک میلیارد و 400 میلیارد دلار به عنوان استان دوم در کشور مطرح شدیم و امسال نیز قصد داریم استان اول باشیم، البته تنها قرارداد پالایشگاه استان که هفته گذشته امضا شد، 1.6 میلیارد یورو بود و باتوجه به این مسئله تا به اینجا ما استان اول هستیم.

استاندار آذربایجان‌شرقی بیان کرد: استان آذربایجان‌شرقی آمادگی برای توسعه روابط را داشته و مردم ما و مخصوصاً بخش خصوصی ترجیح می‌دهند با کشورهای تراز اول اروپایی روابط تجاری و اقتصادی برقرار کنند و اگر روابط به یک خط صعودی تبدیل شود، طبیعی است که اطمینان خوبی در بخش خصوصی برای کار با کشور انگلستان ایجاد می‌شود.

وی تاکید کرد: امیدواریم این روابط تسهیل شده و شاهد توسعه روابط  باشیم، در این راستا حضور هیات انگلیسی در استان و مذاکره با بخش خصوصی می‌تواند مؤثر باشد چرا که خود بخش خصوصی می‌داند که چگونه باید کار را شروع کند.

جبارزاده با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان مقصد گردشگری جهان اسلام در سال 2018 بیان کرد: با توجه به این مسئله از امروز دعوت می‌کنیم  شرکت‌های توریستی انگلیسی،گردشگران انگلیسی را به تبریز بیاورند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار