کد خبر: ۵۱۲۳۱۴
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۲ 21 October 2017
به گزارش تابناک تبریز، آبان ماه 95 بود که گزارشهای حکایت از افزایش فاحش نرخ بیکاری در استان داشت. از ۶.۶ به ۱۰.۴ درمقایسه با فصل مشابه سال قبل. از همان روزها بود که زنگ خطر جدی برای بیکاری در استان به صدا در آمد. اما جبارزاده همواره تاکید می کرد نرخ بیکاری در استان ما کمتر از 7 درصد است و از این لحاظ به نوعی دارای رکورد در میان استان های درجه یک کشور هستیم.
 
اما اکنون ، آن داده ها که مورد تردید معاون فعلی سیاسی وزیر کشور قرار  داشت امروز با تابلو مرکز آمار کشور ارائه می گردد . این مرکز ادعا می کند نرخ بیکاری آذربایجان شرقی به 10.3 رسیده است . این بعنی  افزایش 4 درصدی نرخ بیکاری نسبت به بهار سال 95.
 
 
 براساس آمار منتشره از سوی مرکز آمار ایران، طبق جدول شاخص‌های عمده بازار کار در استان آذربایجان‌شرقی در بهار سال 96 نرخ مشارکت اقتصادی 43.4 درصد بوده و نرخ بیکاری 10.3 درصد اعلام‌شده است.

طبق این جدول، آمار سال‌جاری در مقایسه با زمستان سال گذشته نرخ مشارکت اقتصادی حدود 2.5 درصد افزایش‌یافته و رخ بیکاری نیز 3 درصدکاهش‌یافته است.

و البته طبق گزارش مرکز آمار ایران، براساس آمار اعلامی نرخ مشارکت اقتصادی سال‌جاری در مقایسه با مشابه بهار سال گذشته 3.7 درصد افزایش‌یافته و نرخ بیکاری نیز در زمان مشابه بهار سال گذشته 4 درصد افزایش داشته است.

بر اساس جدول، شاخص‌های عمده بازار کار به تفکیک استان‌ها در بهار سال‌جاری، نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور 40.6 درصد و نرخ بیکاری 12.6 بوده است.

بر اساس آمار اعلامی، نرخ مشارکت اقتصادی نسبت به زمستان سال گذشته که 38.9 درصد بوده، 1.7 درصد فزایش و نرخ بیکاری نیز که در زمستان سال گذشته 12.5 درصد بوده، 4 درصد افزایش‌یافته است.
 
در واقع می توان با توجه به آمارهای فوق استدلال نمود که نظر کارشناسان در مورد کاهش معنی دار نرخ بیکاری در استان در سالهای 93 و 94 مربوط به اشتغال زایی نبوده است. آن روزها البته کارشناسان بسیاری معتد بودند این کاهش نرخ به دلیل عوامل جمعیتی و موضوع مهاجرت نیروی کار اتفاق افتاده است و بر اساس اسناد موجود نیروی کاری به دلیل اشتغالزایی بر سر کار حاضر نشده است و این دایره محیطی کاریابی است که کاهش یافته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار