رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مطرح کرد
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: زمانی که ارتفاع دریاچه ارومیه در سال 81 نزدیک به 1275 متر مکعب بود، تذکراتی در رابطه با خشکی دریاچه ارومیه داده شد اما سازمان محیط زیست وقت با انکار از بروز چنین رخداد محیط زیستی چشم‌پوشی کرد.
کد خبر: ۶۰۶۱۳۲
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۷ 15 May 2018

به گزارش تابناک تبریز، عیسی کلانتری اظهار داشت: زمانی که ارتفاع دریاچه ارومیه در سال 1381 نزدیک به یک‌هزار و 275 مترمکعب بود، تذکراتی در رابطه با خشکی دریاچه ارومیه به گوش رسید اما سازمان محیط زیست وقت با انکار از بروز چنین رخداد محیط زیستی چشم‌پوشی کرد.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه 18 درصد از تغییرات اقلیمی تاثیرگذار بر روند خشکی دریاچه ارومیه بود، گفت: نباید فراموش کنیم که عامل اصلی خشکی دریاچه ارومیه خودمان بودیم و نباید دیگران را مقصر بدانیم. محیط زیست مسئله کل کشور با 80 میلیون جمعیت است، زمانی که حفظ محیط زیست وابسته به سازمانی با 5 هزار پرسنل خلاصه شود، توانایی مدیریت محیط زیست با 80 میلیون جمعیت با مشکل مواجه خواهد شد، از این رو علاوه بر تبخیر بالای دریاچه ارومیه، آب‌هایی که قرار بود مصرف شود و وارد دریاچه ارومیه نشود، ازجمله تذکرات مهم به شمار می رفت.

وی یادآور شد: آب ورودی به هامون کمتر از 5میلیون متر مکعب در هشت ماه گذشته بود در حالی که باید بیش از یک میلیارد متر مکعب باشد.

کلانتری افزود: ما انسان‌های فرصت‌طلب، با وجود دسترسی به تکنولوژی انسان‌های بسیار خودخواهی به علت دانش کم و بینش کوتاه هستیم که همه چیز را برای نسل حاضر می‌خواهیم.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه طی سال‌های اخیر با ایجاد سدهای سیوند و ملاصدرا منجر به خشک شدن و از بین رفتن سد بختگان شد، اذعان کرد: تمام سدهایی که خشک شد، باعث‌ آن خودمان بودیم، در حال حاضر دریاچه ارومیه نیمه جان است و امیدواریم با اقداماتی که در راستای احیای آن توسط مردم و دانشگاهیان صورت می‌گیرد، بتوانیم آن را حفظ کنیم.

کلانتری تصریح کرد: واقع شدن همه تالاب‌ها و دریاچه‌ها در انتهای حوضه‌های آبریز یکی از اساسی‌ترین مشکل در کشور محسوب می‌شود.

وی با اشاره به تاکید رئیس جمهور به رعایت و پیگیری چهار مسئله در حوزه پسماند، گرد و غبار و هوای کلان‌شهر و احیای تالاب‌ها گفت: متاسفانه احیای تالاب‌ها کار بسیار دشواری است و امیدواری ما برای احیای تالاب‌ها به دلیل تغییرات اقلیمی، کاهش بارندگی‌ها و افزایش بهره‌برداری‌ها خیلی محدودتر شده است.

رئیس سازمان محیط زیست اظهار کرد: روزهای گذشته میزان بارندگی نسبت به میانگین سالیانه، 36 درصد کاهش یافته است، این در حالی است که در حوضه دریاچه ارومیه با افزایش 23 درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته برخوردار بودیم، به این معنی که آب ورودی به دریاچه ارومیه 400 میلیون متر مکعب کمتر از پارسال است که یکی از دلایل آن حبس کردن آب‌ پشت سدها است که لازم است وزارت نیرو به تعهدات خود در راستای رهاسازی آب‌ها عمل بکند.

وی با بیان اینکه پاسداری از محیط زیست، وظیفه هر شهروند است، افزود: حفاظت از محیط زیست، حفاظت از یک سازمان دولتی نیست، اگر 80 میلیون نفر نخواهند به تعهدات زیست محیطی خود عمل کنند، انتظاری از مسئولین نیز نداشته باشند.

کلانتری نقش آموزشی ادامه داد: اولین آموزش باید به مدیران رده بالای کشور باشد چرا که دانش و آگاهی محیط زیستی این افراد در خیلی موارد پایین‌تر از متوسط جامعه است و نباید فکر کنند هر آنچه در حال حاضر به اختیار دارند را مصرف کنند.

وی تاکید کرد: سیاست‌ها و وضعیت اقتصادی کشور تابع ایدئولوژی انقلابی کشور است، در حالی که یکی از چهار اصل توسعه پایدار، حفظ حقوق نسل‌های بعدی است، متاسفانه در سیاست‌هایمان هیچ جایگاهی برای نسل‌های بعدی نداریم و فکر می‌کنیم هرچه که داریم خودمان باید مصرف کنیم.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه برای خودکفا و مستقل بودن، با دنیا قطع ارتباط می کنیم و به جای آن بر منابع موجود در کشور فشار می آوریم، گفت: متوسط مصرف آب شیرین برای هر شهروند یک هزار و 100 لیتر مکعب در سال است، این در حالی است که بیش از 70 درصد مردم سالانه زیر 700 لیتر مکعب آب شیرین مصرف می‌کنند، این به معنی خیانت به نسل‌های بعدی محسوب می‌شود، شاید یکی از دلایل آن بیگانه بودن دانشگاهیان با برنامه‌ریزی بلندمدت و مزدوری برخی از کارشناسان امر بوده که تابع رئیس و مدیران رده بالا بودند.

کلانتری اذعان کرد: محیط زیست تنها سازمانی است که پاسدار حق و حقوق نسل‌های بعد است، وقتی علم از جامعه جدا شود و وقتی دستگاه‌های دولتی به فکر وظایف‌هایشان نباشند، اولین جایی که باید فریاد می‌کشید، سازمان محیط زیست بود، چرا که مالکیت دریاچه ارومیه برای سازمان محیط زیست است، متاسفانه ما تازه می‌خواهیم در قرن 21 ام بحث محیط زیست را توسعه بدهیم.

وی تصریح کرد: چیزی که در کشور حائز اهمیت نیست، نبود برنامه‌ریزی بلندمدت است، در حال حاضر هیچ کدام از تالاب‌ها از بین 50 تالاب زنده نیست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار