«لی که چیانگ»، نخست‌وزیر چین و دبیر حزبی شورای دولتی این کشور روز دوشنبه درباره لغو توافق هسته‌ای «برجام» هشدار داد و گفت که این اقدام تبعات غیرقابل پیش‌بینی خواهد داشت.
کد خبر: ۶۲۸۳۴۷
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۱ 09 July 2018

به گزارش تابناک تبریز به نوشته رویترز، آقای «چیانگ» این اظهارات را در کنفرانس خبری مشترک با «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان مطرح کرد. «مرکل» هم در این کنفرانس خبری، حمایت خودش را از توافق هسته‌ای برجام ابراز کرده است.

«مرکل» هم گفت آلمان به توافق هسته‌ای با ایران متعهد است اما تصمیم‌گیری درباره سرمایه‌گذاری در ایران به عهده خود شرکت‌ها است.

رویترز نوشته صدراعظم آلمان گفت شرکت‌هایی که با خطر مواجه شدن با تحریم‌های آمریکا در صورت تجارت با ایران رو به رو هستند باید خودشان تصمیم بگیرند می‌خواهند این خطر را قبول کنند یا خیر.

او گفت: «به توافق هسته‌ای با ایران پایبندیم. فکر می‌کنیم که مذاکرات خوبی برای حصول آن انجام شد. مسائل بیشتری هستند که باید با ایران درباره آنها مذاکره کنیم، ولی ما فکر می‌کنیم بهتر است در توافق بمانیم.»

این اظهارات سه روز بعد از نشست وزرای خارجه کشورهای باقی‌مانده در برجام در شهر وین مطرح شده‌اند. کمیسیون مشترک برجام روز جمعه برای بحث درباره راه‌های حفظ این توافق، در سطح وزیران خارجه ایران و ۵ کشور باقی‌مانده دیگر در توافق هسته‌ای، به ریاست «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تشکیل جلسه داد.

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد.

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

ترامپ سرانجام سه‌شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.فارس

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار