مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی مطرح کرد
مدیرکل بهزیستی استان آذربایجان‌شرقی گفت: آمار کل افراد با هویت جنسیتی در استان در سال گذشته ۲۱ مورد بوده که ۲ مورد آن منجر به عمل جراحی شده است.
کد خبر: ۶۲۹۵۰۹
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۳ 12 July 2018

محسن ارشدزاده ظهر امروز در نشست مطبوعاتی به مناسبت هفته بهزیستی با تاکید به اهمیت موضوعات اجتماعی اظهار کرد: کمک به مسائل اجتماعی با رویکرد آن بسیار پراهمیت بوده و این رسالت مهم بر عهده خبرنگاران است.

شعار هفته بهزیستی با عنوان «بالندگی و صیانت اجتماعی با توسعه به‌زیستن»

وی با اشاره به شروع هفته بهزیستی از ۲۱ تا ۲۷ تیرماه ابراز کرد: شعار امسال هفته بهزیستی «بالندگی و صیانت اجتماعی با توسعه به زیستن» اعلام شده است.

مدیرکل بهزیستی استان در تشریح برنامه‌های پیش‌بینی شده برای هفته بهزیستی در سال‌جاری گفت: افتتاح و بهره‌برداری از ۱۲۶ طرح‌ و پروژه که ۷۸ مورد آنها واحد مسکونی برای مددجویان و معلولان است همچنین ۴۸ مورد طرح و خدمات بهزیستی بوده که ارزش ریالی آنها ۱۱۵ میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: دیدار با مسوولان استان، خانواده مددجویان و معلولان و برگزاری همایش‌های مرتبط از جمله حجاب و عفاف از دیگر برنامه‌های هفته بهزیستی استان آذربایجان‌شرقی است.

ارشدزاده خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های هفته بهزیستی در ۲۴ تیرماه٬ همایش «روز دختر» خواهد بود همچنین طول هفته بهزیستی در کلیه شهرستان‌های استان اطلاع‌رسانی و ارائه گزارش‌های عملکرد یک‌ساله بهزیستی را خواهیم داشت.

وی توضیح داد: اداره کل بهزیستی آذربایجان‌شرقی با یک‌هزار پرسنل مستقیم و ۷ هزار نفر در بخش غیردولتی تحت عنوان شرکای اجتماعی در حال فعالیت هستند.

مدیرکل بهزیستی استان بیان کرد: ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال توسط اداره کل بهزیستی استان برای سلامت و حمایت‌های اجتماعی جامعه هدف هزینه شده است.

وی ادامه داد: سال گذشته ۲۵۰ طرح و پروژه در استان  به بهره‌برداری  رسید که ارزش ریالی آنها ۳۰۰ میلیارد ریال بود.

ارشدزاده با بیان اینکه در استان آذربایجان‌شرقی ۱۲۰ مرکز خدمات تخصصی شبانه‌روزی داریم، تصریح کرد: از این تعداد ۳۵ مرکز به صورت شبانه‌روزی از جمعیت ۳۵ هزار نفری  نگهداری می‌کنند که  ۸۰ مرکز آن نیز روزانه به ۷ هزار نفر خدمات ارائه می‌دهد.

16 هزار معلول از بهزیستی مستمری می‌گیرند

مدیرکل بهزیستی استان خاطرنشان کرد: در حوزه توانبخشی ۱۶ هزار معلول مستمری  از بهزیستی دریافت می‌کنند همچنین سال گذشته ۴۳ مورد کاشت حلزون و ۲۳ مورد تعویض حلزون گوش انجام گرفته است.

وی افزود: ۳۸۸ هزار دانش‌آموز معلول برای تحصیل و  ۹۲۷ معلول نخاعی مورد حمایت بهزیستی آذربایجان‌شرقی قرار گرفته است و ۲۹۰ مورد معافیت سربازی دریافت کرده‌اند.

ارشدزاده با اشاره به تخصیص پلاک مخصوص برای خودروی معلول را ۱۳۸ مورد اعلام کرد و گفت: ۲۳ هزار و ۵۰۰ معلول در روستا شناسایی شده که با اولویت خدمات در محل از خدمات بهزیستی بهره‌مند می‌شوند.

وی در ادامه توضیح داد: برای ۴۳۸ معلول مناسب‌سازی انجام گرفته است و با توجه به وجود ۷۴۷ نفر دانشجوی معلول تحت پوشش بهزیستی آذربایجان‌شرقی، صددرصد شهریه آنها از طریق سازمان پرداخت شده و ۸۹ دانشجوی معلول مشغول به تحصیل در دانشگاه‌ها صاحب شغل شده‌اند.

10 هزار خانواده با زن سرپرست خانوار

مدیرکل بهزیستی استان ابراز کرد: در معاونت امور اجتماعی دفتر امور زنان و خانواده ۱۰ هزار خانواده با زن سرپرست خانوار و ۱۱۰ خانواده چند قلو با ۲ هزار ۱۱۰ قُل تحت پوشش این معاونت قرار دارد.

ارشدزاده ادامه داد: تمام زنان سرپرست خانوار بیمه اجتماعی شده و حق بیمه آنها  به صورت کامل توسط بهزیستی پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه تعداد اورژانس‌های اجتماعی استان از پنج مورد به ۱۶ مورد در سطح شهرستان‌ها افزایش یافته است، گفت: در مجموع ۵۵ هزار و ۴۵۰ نفر از خدمات اورژانس اجتماعی بهره‌مند شده‌اند.

105 کودک خیابانی جمع‌آوری و ساماندهی شدند

مدیرکل بهزیستی استان یادآور شد: متاسفانه با موضوع بزرگان کار روبه‌رو هستیم و افراد بزرگسال زیادی در خیابان‌ها هم‌پای کودکان کار فعالیت می‌کنند که در بخش کودکان کار تعداد ۱۰۵ کودک خیابانی جمع‌آوری و ساماندهی شده است.

وی در تشریح عملکرد بهزیستی در امور شبه خانواده، توضیح داد: یک‌هزار و ۸۲۰  کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست خدمات دریافت کردند که ۲۸۰ نفر از آنها در خانه‌های نگهداری از کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست استفاده کرده و ۲۴۰ نفر از آنها نیز به آشنایان خود سپرده شده‌اند که ماهانه از خدمات امداد ماهانه این سازمان استفاده می‌کنند.

۴۳ مورد فرزندخواندگی در سال ۹۶/ 45 هزار کودک آذربایجانی به مهد می‌روند

ارشدزاده اضافه کرد: در سال گذشته ۴۳ مورد فرزند خواندگی برای خانواده‌های مورد تائید در استان انجام گرفت.

وی با اشاره به وجود یک‌هزار مهدکودک در آذربایجان‌شرقی، گفت: بیش از ۴۵ هزار کودک از برنامه‌های مهدکودک در سطح استان استفاده کرده و ۳ هزار و ۵۰۰ نفر از جوانان فارغ‌التحصیل و جویای کار در مهدهای کودک مشغول به کار شده‌اند.

مدیرکل بهزیستی استان خاطرنشان کرد:  ۱۴ هزار کودک در روستامهدها از یک وعده غذای گرم استفاده کردند و به پرداخت شهریه یک‌هزار و ۶۰۰ کودک به خانواده‌های کم درآمد کمک شده است.

ارشدزاده با بیان اینکه در دفتر پیشگیری از معلولیت، ۳۲۰ هزار نفر از خدمات این مجموعه که از قبیل انواع غربالگری‌های است، استفاده کرده‌اند، افزود:  ۱۲۶ مرکز مشاوره و روان‌شناسی دولتی و غیردولتی در استان وجود دارد که سال گذشته برای یک‌هزار و ۹۶۷ نفر خدمات ارائه داده‌اند.  

وی اعلام کرد: در بخش پیشگیری از امور اعتیاد  ۸۱۶ هزار  و ۱۹۳ نفر از خدمات پیشگیری اولیه از اعتیاد خدمات دریافت کرده‌اند که رویکرد اصلی این خدمات اجتماع محور بوده همچنین ۳۱ هزار و ۵۰۰ نفر در ۸۶ مرکز ترک اعتیاد خدمات گرفته‌اند.

مدیرکل بهزیستی استان ادامه داد: از میان بهبودیافتگان از اعتیاد، به ۸۰۰ نفر  برای کمک و تسهیل‌گری کمک شده و ۶۳ میلیارد ریال وام و تسهیلات به آنها ارائه شده است.

ارشدزاده ادامه داد: ۱۵۰ نفر از افراد مبتلا به ایدز  در قالب باشگاه مثبت از حمایت بهزیستی استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۸۷ میلیارد و  ۶۰۰ میلیون تومان کمک نقدی و خدماتی توسط خیران آذربایجان‌شرقی انجام گرفته است، گفت:در حوزه اشتغال برای ۳ هزار و ۶۳۸ نفر تسهیل‌گری و ایجاد اشتعال شده و برای آنها ۳۶ میلیارد تومان تسهیلات ارائه شده است.

مدیرکل بهزیستی استان خاطرنشان کرد: طبق آمار سال ۹۶ بیش از ۴۹۱ واحد مسکونی به مددجویان اعطا شده که از این بین  ۵۶ مورد برای خانواده‌های با بیش از دو معلول بوده است.

وی با اشاره به اینکه یک‌هزار و ۶۶۰  واحد در دست اقدام برای ساخت است، افزود: سال گذشته نزدیک به ۵۹ میلیارد ریال برای تأمین مسکن به مددجویان کمک بلاعوض شده است.

ارشدزاده  تأمین  انشعاب  فاضلاب، برق، گاز و عوارض شهرداری به صورت رایگان برای ۳هزار خانواده را مورد اشاره قرار داد و گفت: ارائه تسهیلات کم بهره مسکن روستایی به ۵۰۰ نفر به ارزش ۱۰ میلیارد تومان از جمله خدمات بهزیستی در یک سال گذشته بود.

انجام ۲۱۵ مداخله و پیشگیری از خودکشی در استان/ ۲۸ دختر فراری تحت حمایت بهزیستی در سه ماه اول سال

ارشدزاده به اطلاع‌رسانی ۲۱۵ مورد مداخلات برای پیشگیری از خودکشی به اورژانس اجتماعی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سه‌ ماه سال‌جاری نیز  ۶۳ مورد مداخله و پیشگیری از خودکشی انجام گرفته است.

مدیرکل بهزیستی استان بیان کرد: سال گذشته ۴۸ دختر فراری در خانه سلامت مورد پذیرش قرار گرفت که این تعداد در سه ماه سال‌جاری ۲۸ نفر است و نسبت به سه ماهه سال گذشته رو به رشد بود.

هیچ کاندید کاشت حلزون در نوبت قرار نگرفته است  

وی با گلایه به برخی از اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر نوبت‌های سالیانه برای عمل کاشت حلزون گفت: هیچ کودکی که کاندید کاشت حلزون است در نوبت قرار ندارد.

ارشدزاده در رابطه با تعداد افراد با اختلال هویت جنسیتی در آذربایجان‌شرقی بیان کرد: افراد وقتی که دچار اختلال  هویت جنسیتی هستند، باید پروسه طولانی از جمله پزشکی و روان‌شناختی را طی کنند و زمانی که ثابت شد این فرد واقعاً نمی‌تواند در جنسیتی که قرار دارد، باشد از طرف پزشکی قانونی به بهزیستی معرفی می‌شود و سپس اقدامات قضایی انجام می‌گیرد.

از ۲۱ مورد افراد با اختلال هویت جنسیتی ۲ مورد منجر به عمل جراحی شده است/ گزارش شپش در مهدکودک نداریم

وی افزود: آمار کل افراد با هویت جنسیتی در آذربایجان‌شرقی در سال گذشته  ۲۱ مورد بوده که  ۲ مورد آن منجر به عمل جراحی شده است.

مدیرکل بهزیستی استان در رابطه با شیوع شپش در مهدهای کودک استان گفت: خوشبختانه موردی تا به امروز دیده و گزارش نشده است ولی آن را انکار نمی‌کنیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۱۵۰ نفر از مراکز تی سی در استان آذربایجان‌شرقی خدمات دریافت می‌کنند.

گزارش ۹۰ مورد کودک‌آزاری در سال ۹۶

وی متذکر شد: طبق آمار سال گذشته ۹۰ مورد کودک‌آزاری به اورژانس اجتماعی در سطح آذربایجان‌شرقی گزارش شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار