مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری تبریز از اختصاص بلوک ویژه برای اهداکنندگان عضو در وادی رحمت تبریز خبر داد.
کد خبر: ۷۴۲۶۱۰
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶ 08 May 2019

به گزارش تابناک تبریز، احد فلاحی اظهار داشت: با هدف فرهنگ‌سازی و ارج نهادن به سنت حسنه اهدای عضو در جامعه، بلوک ویژه‌ای برای اهداکنندگان عضو در وادی رحمت تبریز اختصاص یافته است.

وی تصریح کرد: در این قطعه ضمن طراحی المان و سنگ قبرهای ویژه، اهداکنندگان عضو به صورت رایگان دفن خواهند شد.

فلاحی یادآور شد: تاکنون بلوک‌های ویژه شهدا، بلوک خانواده‌های معظم شهدا، بلوک جانبازان، صدیقین و هنرمندان با هدف ارج نهادن به این عزیزان در وادی رحمت اختصاص یافته است.

رسول زارع‌زاده، مسوول هماهنگی پیوند اعضای بسیج جامعه پزشکی آذربایجان‎شرقی نیز با اشاره به در پیش بودن سی‌ام اردیبهشت، روز ملی اهدای عضو گفت: با همکاری شورای شهر، شهرداری و سازمان آرامستان‌های تبریز، مراسم ویژه‌ای برای گرامیداشت این روز پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: صبح روز سی‌ام اردیبهشت ماه قرار است قطعه اهداکنندگان عضو در وادی رحمت تبریز افتتاح شود.

زارع‌زاده تعداد اهداکنندگان عضو در آذربایجان‌شرقی را 50 نفر عنوان کرد و افزود: با تسهیلات پیش‌بینی شده از سوی شهرداری و سازمان آرامستان‌های تبریز، اهداکنندگان عضو در استان پس از تشییع در بلوک 60 وادی رحمت دفن خواهند شد.

این عضو انجمن اهدای عضو ایران در ادامه با اشاره به همکاری شهرداری و شورای شهر تبریز در برنامه‌های روز ملی اهدای عضو اظهار داشت: پس از افتتاح یاد شده، عصر همان روز همایش اهدای عضو به همراه نمایشگاه ویژه‌ای با محوریت این موضوع در تالار اندیشه ائل‌گلی افتتاح می‌شود.

وی ضمن تاکید بر تلاش همگانی برای نهادینه کردن فرهنگ اهدای عضو خاطرنشان کرد: از 9 هزار بیمار نیازمند پیوند عضو در ایران، حدود 30 درصد در شمال‌غرب زندگی می‌کنند.
مسوول هماهنگی پیوند اعضای بسیج جامعه پزشکی آذربایجان‎شرقی از مرگ روزانه 7 تا 11 نفر در صف اهدای عضو خبر داد و گفت: در صورت فراگیر شدن فرهنگ اهدای عضو، بسیاری از انسان‌های نیازمند عضو نجات پیدا خواهند کرد.

زارع‌زاده با بیان اینکه سالانه از 8 هزار بیمار مرگ مغزی در ایران، حدود 4 هزار نفر امکان و شرایط اهدای عضو را دارند، یادآور شد: از این تعداد نیز بین 700 تا هزار نفر نسبت به اهدای عضو اقدام کرده و بقیه بیماران، بدون رضایت خانواده به این امر از دست می‌روند.

این عضو انجمن اهدای عضو ایران با اشاره به صدور کارت‌های اهدای عضو برای داوطلبان یادآور شد: بدون رضایت خانواده این عزیزان، امکان اهدای عضو فراهم نمی‌شود از این رو به شدت نیازمند فرهنگ سازی در این زمینه هستیم.

به گفته وی، برای اهدای عضو باید 5 پزشک متخصص مرگ مغزی را تائید کرده و پس از رضایت خانواده و صدور مجوز دادستان نسبت به این امر اقدام می‌شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار