سیدحسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با خانه ملت، در تشریح نشست امروز (یکشنبه 22 اردیبهشت‌ماه) فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: در ابتدای این جلسه اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی اظهارات خود را مطرح کردند.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه توجه جدی به شهرک‌های صنعتی و جلوگیری از تعدیل نیرو و تعطیلی کارخانه‌‎ها، توجه جدی به تامین مواد اولیه و مدارای بانک‌ها با واحدهای صنعتی از جمله موضوعات مورد نظر نمایندگان بود، بیان کرد: دلایل معضل خودرو، نقش دلالان و فساد حاکم بر بازار خودرو و مافیای خورو، لجام گسیختگی بازار و نوسانات قیمت و گرانی‌های پی‌درپی حاکم بر بازار و تفاوت قیمت‌ها و ضرورت تامین کالاهای اساسی و نظارت کامل به تولیدات داخلی نیز از مسائل مطرح شده توسط نمایندگان بود.

علت ارائه کالاها با ارز آزاد علی‌رغم ارائه ارزهای دولتی و نیمایی چیست؟

وی با بیان اینکه ضرورت اساسی در مقابله و مبارزه با قاچاق و از بین‌بردن مسیرهای قاچاق کالا به ویژه تولیدات داخلی، پرسش‌هایی در مورد علت ارائه کالاها با ارز آزاد علی‌رغم ارائه ارزهای دولتی و نیمایی، ضرورت مقابله با رانت خواری ها  و مفاسد در صادرات و واردات، رانت خواری باعث می شود که مردم از خدمات محروم شوند نیز از سوی نمایندگان مطرح شد، افزود: اهمیت بحث تفکیک وزارتخانه و بسته شدن پرونده این موضوع و جلوگیری از بی ثباتی در دستگاه‌ها، چرایی عدم ثبات ارز نیز از سوی نمایندگان مطرح شد زیرا معتقد بودند اگر ارز باثبات نشود، سایر بازارها نیز دچار نوسان می‌شوند.

حرکت به سوی بازرگانی و تجارت به جای تولید خیلی خطرناک است

نقوی حسینی با بیان اینکه نمایندگان اعتقاد داشتند که رویکرد مدیریت کشور باید تغییر کند و  بخش خصوصی باید وارد  عرصه شود همچنین نظام بانکی باید پای کار باشد، ادامه داد: نمایندگان مطرح کردند که جهت‌گیری و ریل‌گذاری حرکت به سوی بازرگانی و تجارت به جای تولید خیلی خطرناک است و باید جلوی آن را گرفت.

** مدیریت جهادی را در دستور کار وزارت صمت قرارداده‌ایم

در ادامه رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشکر از اظهارات صریح اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی، اظهار داشت: امسال رونق تولید را با یک مدیریت جهادی در دستور کار وزارتخانه قرار دادیم و علیرغم تمام مشکلات و مانع‌سازی دشمنان، گشایش‌هایی صورت گرفته است.

وی افزود: تامین مواد اولیه و تامین نقدینگی برنامه‌ریزی شده و به طور مستمر پیگیر هستیم، همین امروز با بانک مرکزی نیز جلسه داریم، از آنجایی که دشمن مسیر تعاملات ارزی را بسته اما وزارت صمت راهکار دارد و از ابزارهای خود استفاده می‌کند.

نه فامیل دارم، نه باند دارم، نه مافیا

رحمانی ادامه داد: هر کدام از نمایندگان محترم در هر قسمت از وزارتخانه اینجانب مافیا یا رانت خواری سراغ دارند، صریح اعلام و معرفی کنند. قطعا در مقابل هر نوع رانت‌خواری و فساد می ایستیم و با هیچ احدی تعارف نداریم. بنده نه فامیل دارم، نه باند دارم، نه مافیا دارم.

وزیر صمت با بیان اینکه واردات در سال 97 منفی 23 بوده است، گفت: در کالاهای مصرفی منفی 30 بوده و مواد اولیه منفی 16 بوده، این آمار نشان می‌دهد که جهت‌گیری وزارت صمت درست بوده است. در سال‌‎های پیش‌تر واردات کالا را ممنوع کردیم زیرا تولید داخلی داشتیم، امسال نیز فهرست کالاهای تولید داخل را اعلام کرده و واردات آنها را ممنوع شد.

نباید تحت تاثیر فضای روانی که دشمن ایجاد کرده قرار گیریم

وی افزود: اعلام می‌کنیم هر کسی، هر کالا و قطعه‌ای را می‌تواند در داخل تولید کند، حمایت و استقبال می‌کنیم، تولید داخل اولویت اصلی وزارت صمت است، بنده با روحیه جهادی و بسیجی کار می کنم و با قدرت در خط مقدم جبهه تلاش می‌کنم، همه ما باید توجه داشته باشیم که تحت تاثیر فضای روانی که دشمن مدیریت می‌کند، قرار نگیریم.

رحمانی اظهار داشت: وزارت صمت تولید خودروی داخلی را راه اندازی کرده و به زودی بازار را مدیریت می کنیم، قطعه سازان شروع به ساخت کرده اند، در مورد قیمت ها همین هفته جلسه گذاشتیم. امروز بعدازظهر هم جلسه داریم و قطعاً نظارت قوی و گسترده خواهد شد و در این زمینه از همه ظرفیت‌ها استفاده می کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: قدرت گسترده بسیج و بسیج اصناف به کمک وزارت صمت آمده است، البته اخطار مربوط به کارشکنی دشمن و خرید محصولات کشاورزی با مدیریت خارجی درست است و قطعا از این موضوع جلوگیری و کنترل خواهد شد.

به هیچ احدی رانت نداده و نخواهیم داد

وی افزود: در حال حاضر دریافت ارز و هزینه‌کرد آن کاملا ردیابی و محدودیت‌های آن  کاملا رعایت می‌شود، هرگونه تخلف به محاکم قضائی معرفی می‌شود و هیچ مماشاتی با این مسائل نداریم، به هیچ احدی رانت نداده و نخواهیم داد و تا روزی که هستیم اجازه رانت‌خواری نمی‌دهیم.

میزان صادرات مثبت می‌شود

رحمانی ادامه داد: در حوزه ارز ما مصرف کننده ارز هستیم و باید نیاز ارزی بخش تولید تامین شود، در این زمینه مجلس محترم هم به ما خیلی کمک کرده است. در مورد صادرات ما در سال 97 صادرات منفی 5 بوده به ویژه در نیمه دوم سال گذشته ما راهکارهایی پیدا کردیم که بتوانیم در همین شرایط تحریمی صادرات را مثبت کنیم و ترازمان را مثبت خواهیم کرد.

همسایگان در اولویت صادرات تجاری هستند

رحمانی اظهار داشت: همسایگان را در اولویت اول صادرات تجاری قرار دادیم و با مقامات کشورهای همسایه مذاکره کردیم. خط قرمز ما در صادرات حفظ و تامین کالاهای اساسی و مصرفی مردم است و در این زمینه کوتاه نمی آییم. مردم مطمئن باشند کالاهای مصرفی و اساسی آنها را تامین می کنیم.

قرارگاه تولید در وزاتخانه صمت تشکیل شده است

وزیر صمت افزود: ما در وزاتخانه قرارگاه تولید تشکیل دادیم، در این قرارگاه سیاستگذاری می کنیم، سازمان حمایت هم به صحنه آمده و قطعاً آینده بهتری خواهیم داشت.