یادداشت، محمد صفری
آقای روحانی در دیدار فعالان سیاسی دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا دو جمله بیان کرده که قابل توجه و تأمل است.
کد خبر: ۷۴۴۸۹۰
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷ 15 May 2019

«وقتی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود باید از طرف دیگر بررسی شود که دولت چه مقدار در حوزه‌های مورد سوال دارای اختیار بوده است به طور مثال اگر در خصوص سیاست خارجی، فرهنگ و یا فضای مجازی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود، باید ببینیم که دولت چقدر در این حوزه‌ها اختیار دارد. باید در حد توان و در حوزه اختیارات رئیس جمهور از دولت مطالبه داشت.»

«انتخاباتی که در پایان امسال برگزار خواهد شد می‌تواند نماد وحدت و اتحاد باشد، اگر چنانچه با هم مهربان بوده و با همدلی و روحیه برادری در کنار یکدیگر گام برداریم و چنانچه یک دستگاه و اتاق برای انتخابات تصمیم نگیرد، می‌توانیم شرایط خوبی را داشته باشیم.»

درباره جمله نخست رئیس جمهور محترم باید این پرسش هم مطرح شود که دولت چقدر از توان و اختیارات خود برای پیشبرد امور کشور در چارچوب وظایف قانونی خود استفاده کرده است؟

قطعاً منظور آقای روحانی از جمله اول ایناست که دولت اختیارات لازم را در دست ندارد تا بتواند بر اساس توان خود عمل کند، اما اینگونه نیست و باید موضوع را از همان منظر ضعف و ناتوانی در مدیریت و اداره امور جستجو کرد.

مطالباتی که آقای روحانی از آنها نام برده است، اکنون مهمترین آن مسائل اقتصادی است، هر چند مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نیز از مطالبات جامعه، افکار عمومی؛ نخبگان و جریان های سیاسی است، اما مهمترین مسئله کشور در حال حاضر اقتصادیاست که اگر این بخش سامان یابد، بسیاری از مسائل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نیز حل خواهد شد.

دولت تدبیر و امید اتفاقاً از دولت هایی است که اختیارات لازم را در دست داشت تا شاید بتواند امور اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی را سامان دهد، این اختیارات در پی مطرح کردن مذاکره با آمریکا بر سر موضوع هسته ای ایران به دولت رسید.

دولت اعتقاد داشت که اگر با کدخدا بنشینیم و مذاکره کنیم و سپس به توافق برسیم، مشکلات حل میشود.

فلسفه مذاکرات هسته ای بر اساس برچیدن تحریم های اقتصادی علیه ایران بود، در مقابل نیز ایران باید فعالیت های هسته ای خود را محدود و تعطیل می کرد.

چنین اختیاری را هیچ یک از دولت های گذشته نداشتند تا بتوانند با آمریکا مستقیم مذاکره کنند.

نخستین تماس های رسمی با رژیم آمریکا در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاد.

دیدار و گفت وگوی آقای ظریف با جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا در دولت اوباما در نیویورک انجام شد.

تماس تلفنی اوباما و آقای روحانی هنگام بازگشت رئیس جمهور از سازمان ملل برای نخستین بار اتفاق افتاد.

این فرصت به دولت تدبیر و امید و شخص آقای روحانی داده شد تا بتواند وعده ها و شعارهای انتخاباتی خود را برآورده کند.

آیا چنین فرصتی را دیگر روسای جمهوری ایران داشتند؟

مطالبه ای که اکنون در جامعه پیگیری میشود و روی سخن این مطالبات نیز دولت تدبیر و امید است، اقتصادی است، دولت بر چه اساس و مبنایی وعده حل مسائل اقتصادی را داده بود و به واسطه همین وعده نیز هم کسب رأی کرده بود و هم باعث شده بود تا مذاکره مستقیم با آمریکا یک مطالبه عمومی شود؟

مبنای دولت مصالحه وتوافق با آمریکا بر سر فناوری صلح آمیز هسته ای ایران بود، 6 سال از عمر دولت و کشور صرف مذاکره شد و نتیجه آن نه اکنون بلکه ها از همان ابتدا روشن بود که چیست.

آیا اکنون دولت باز هم نیازمند اختیارات دیگری است تا بخواهد یا بتواند مسائل را حل کند؟

مسائل اقتصادی کشور در دست دولت است، بودجه و خرج و مخارج در دست او است، درآمدها و نفت در اختیار دولت است، واردت و صادرات کشور بر عهده دولت است، تولید در دست دولت تدبیر و امید است، آیا در این زمینه ها مطالبه کردن فراتر از اختیارات و توان دولت آقای روحانی است؟!

اگر کالاهای اساسی گران شده و هر روز و هر ساعت نیز می شود، اگر قیمت مسکن سر به فلک کشیده و افسارگسیخته بالا رفته یا قیمت خودرو بی منطق و بدون حساب و کتبا افزایش یافته از مطالبات مردم است تا دولت آنها را حل کند، خارج از توان و اختیارات او است؟!

مردم چیز زیادی نمی خواهند تنها عمل به وعده ها، قول ها و شعارهای تبلیغاتی دوران انتخابات ریاست جمهوری را پیگیری می کنند.

اما جمله دوم که در باره انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه سال جاری است.

آقای روحانی از وحدت و مهربانی سخن میگوید اما در ادامه به دستگاه و اتاقی اشاره می کند که در انتخابات تصمیم گیری می کند!

این دو موضع نمی توان باعث وحدت و مهربانی شودف چرا که آقای روحانی یک دستگاه و اتاقی را متهم به تصمیم گیری در انتخابات کرده است. در حالی که این دستگاه و اتاق بر اساس قانون وظیفه و مسئولیت خود را اجرا می کند و قرار نیست که باب میل دولت تصمیم گیری کند.

گره زدن تصمیم این دستگاه و اتاق به شرایط خوب داشتن نیز در راستای انداختن تقصیرات به گردن این اتاق یا دستگاه است که اگر این اتاق در انتخابات تصمیم نگیرد، شرایط خوبی در کشور خواهیم داشت.

پیام این بخش از سخن آقای روحانی را میتوان اینگونه برداشت کرد که اگر اوضاع نابسامان تر شد، به خاطر آن دستگاه و اتاقی است که برای انتخابات اسفند ماه سال جاری تصمیم گیری می کند! آیا اینگونه است؟

اقتصاد کشور رها است، مدیریتی که باید بر سر اقتصاد باشد دیده نمی شود، گاهی مشکلات اقتصادی به گردن تحریم های اقتصادی انداخته می شود، گاهی به وجود دولت در سایه یا برخی نهادها و سازمان های دیگر ارتباط داده می شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار