استاندار آذربایجان شرقی:
استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه مبارزه با اعتیاد باید با عزم و تلاش جمعی به یک گفتمان عمومی تبدیل شود، گفت: مبارزه با اعتیاد، اولویت نخست در حوزه کارهای فرهنگی است و فضای عمومی جامعه باید برای حرکت در این مسیر آماده شود.
کد خبر: ۷۴۷۱۶۵
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۸ 21 May 2019

به گزارش تابناک تبریز، محمدرضا پورمحمدی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی، افزود: مبارزه با پدیده شوم اعتیاد، تنها با اقدامات انتظامی و امنیتی میسر نیست و با توجه به ماهیت فرهنگی این پدیده، همه ارکان جامعه باید در این زمینه احساس مسئولیت کنند.

وی خاطرنشان کرد: برای نجات نسل‌های آینده از بلای همه‌جانبه اعتیاد، این معضل باید به صورت ریشه‌ای حل شود و این کار مهم از دست یک گروه یا دستگاه به تنهایی ساخته نیست.

استاندار آذربایجان شرقی، گرایش به اعتیاد در بین بانوان و سنین پایین را قابل تامل دانست و گفت: آماری که از افزایش تعداد معتادان ارائه می‌شود با در نظر گرفتن خانواده‌های این افراد و جمعیتی که از این بلای خانمان‌سوز متاثر می‌شود نگران‌کننده است و اهمیت توجه بیشتر به این حوزه را مضاعف می‌کند.

پورمحمدی با تأکید بر ضرورت آگاه‌سازی خانواده‌ها و جوانان نسبت به علائم و عواقب اعتیاد، افزود: آموزش‌های عمومی و تقویت سازمان‌های اجتماعی از مهم‌ترین تجربه‌های جوامع توسعه‌یافته برای مقابله با اعتیاد است که در کشور ما نیز باید جدی گرفته شود.

استاندار آذربایجان شرقی بر توسعه مشارکت‌های مردمی و تقویت سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه مبارزه با اعتیاد نیز تأکید کرد و گفت: باید حساسیت خیران را نسبت به این موضوع مهم جلب و از توانمندی آنان در این زمینه استفاده کنیم.

وی با تأکید بر تقویت مراکز درمان و نگهداری معتادان بویژه زنان معتاد، گفت: کمپ‌ها و مراکز ترک اعتیاد در واقع پناهگاه افراد معتاد است و کسانی که این مراکز را اداره می‌کنند باید از نظر اخلاقی و تخصصی اهلیت لازم را داشته باشند.

پورمحمدی اضافه کرد: فعال‌سازی کمپ‌های نگهداری و بازپروری معتادان و بحث غربال‌گری در تمام شهرستان‌ها باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

استاندار آذربایجان شرقی بر حمایت از طرح‌های اشتغال معتادان بهبودیافته نیز تأکید کرد و گفت: اگر زمینه توانمندسازی و اشتغال بهبودیافتگان و بازگشت آنها به آغوش جامعه فراهم نشود، آسیب‌های بیشتری متوجه افراد و خانواده‌های آنان می‌شود.

پورمحمدی همچنین با اشاره به اینکه تعداد جلسات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، معیار خوبی برای ارزیابی عملکرد این شورا نیست، افزود: البته با توجه به عمق مشکلات در این حوزه، هرچه بحث و تبادل نظر صورت گیرد بجاست، اما باید توجه شود که جلسات صرفاً به ارائه گزارش عملکرد دستگاه‌ها خلاصه نشود، بلکه آمار و ارقام در راستای بهبود وضعیت مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

پورمحمدی در پایان فضاسازی عمومی در خلال برنامه‌های روز جهانی مبارزه با مواد مخدر را مورد تأکید قرار داد و همکاری همه دستگاه‌ها را در برگزاری هرچه بهتر این برنامه‌ها خواستار شد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی نیز در این جلسه، اعتیاد را اصلی‌ترین مشکل اجتماعی جامعه عنوان کرد و گفت: متاسفانه یک هشتم جامعه با این پدیده درگیر هستند.

رضا استاد رحیمی از رشد دو درصدی کشفیات مواد مخدر استان در سال 97 نسبت به سال 96 خبر داد و گفت: کشف دو هزار و 796 کیلوگرم مواد مخدر، انجام چهار هزار و 436 مرحله عملیات مقابله‌ای، انهدام دو کارگاه تولید مواد مخدر صنعتی و نیمه‌صنعتی و دستگیری 138 نفر توزیع‌کننده مواد مخدر از مهم ترین اقدامات دستگاه‌های مسئول در سال 97 بود.

وی همچنین از کشف 10 کیلوگرم مواد مخدر توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) در هفته‌های اخیر خبر داد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار