کد خبر: ۷۵۴۶۷۷
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۶ 17 June 2019

در پی اظهارات غیر مسئولانه رئیس بانک مرکزی در اتاق بازرگانی تبریز، آرش کبیری مدیر گروه حقوقی کمپین حذف ربا عبدالناصر همتی را به مناظره فراخواند. وی در مقاله‌ای در روزنامه آسیا به آنچه در این جلسه گذشت پرداخته است که می‌خوانید
حسب اطلاعات حاصله و صحبت های همتی که حتی اجازه خروج اخبار آن نیز داده نشد، یکی از حاضرین از رئیس بانک مرکزی که می بایست مجری قوانین آمره پولی و بانکی کشور باشد در خصوص چرایی عدم اجرای حذف بهره مرکب که اکثر صنایع کشور را زمین گیر و اقتصاد را فلج نموده است سوالی می پرسد و اظهار می دارد که به دلیل تخلفات بانکها تمامی کسب و کار ها تعطیل و به جای آن شعبات بانکهای ربوی درکوچه و خیابانها کشور قدرت نمایی می کنند؟ وچرا بانک ها به مصوبات وقوانین مجلس وقعی نمی نهند، که درپاسخ به این فعال اقتصادی، رئیس بانک مرکزی با برخوردی خارج از شان جلسه اظهار می دارد که مجلس چه کاره است که برای بانک مرکزی تعیین و تکلیف و قانون وضع می کند و در ادامه نیز می گوید من خودم در سال ۹۷اجازه عمل به قوانین و اجرای بند واو تبصره ۱۶ را ندادم و در سال ۹۸ نیزبه شورای نگهبان و مجمع تشخیص گفتم که این قانون را مجددا تصویب نکنند.

 

که آقای پزشکیان(نماینده تبریز ) از این سخن همتی برآشفته و در پاسخ به سخنان نسنجیده رئیس شورای پول و اعتبار کشور بیان می دارد که اگر نمایندگان مجلس مطلع شوند که شما در مورد مجلس چه نظری دارند قطعا در خصوص شما تصمیم گیری خواهند کرد و درسال رونق تولید همه باید منویات رهبری معظم را محقق کنند. در اینجا همتی با جسارت تمام عنوان می کند که اگر لازم باشد رهبری را هم متقاعد نموده و افزوده است که من استاد دانشگاه تهران هستم و اقتصاد خوانده ام و مجلس نباید برای تولید کنندگان بدهکار که پول بانک را با بهره ۱۲ درصدی دریافت و پس ازچندین بار تمدید بانرخ های ۲۰ درصدی از تسویه آن سرباز می زنند ورود کند و این محاسبات ربوی را بیت المال تلقی و آسیب دیدگان ربای بانکی را بدهکاران بانکی خطاب و جلسه را به تشنج می کشاند تا جایی که رئیس اتاق بازرگانی تبریز که اتفاقا یکی از سهامداران بانک ملت نیز می باشد از انتشار آن به بیرون ممانعت می کند.

 

این اخبار از طریق حاضرین و شاهدان به فعالان و کارآفرینان انتقال یافته و خشم همه را برمی انگیزد.

 

لذا کمپین آسیب دیدگان ربای بانکی ضمن هشدار به گروگانگیران اقتصاد کشور درخواست مناظره عمومی با این استاد اقتصاد و رئیس بانک مرکزی را رسما اعلام و بیان می دارد ، آقای همتی مجلس در راس امور است این همان مجلسی است که قانون وضع نموده و شما برابر همین قانون الان رئیس بانک مرکزی هستید این قوانین همانی است که اوایل انقلاب خلف پیشین شما را محکوم به اعدام نمود و همین قانون شما را برکنار خواهد کرد.

 

مدیر عمومی کمپین حذف ربا نیز در پاسخ به سخنان همتی اعلام نمود :که دوران برده داری تمام و ربای جاهلی در گام دوم انقلاب جایی ندارد، اگر تصور می کنید که مردم و فعالان اقتصادی برده شما هستند خوب گوش کنید ، اگر منظور شما از بدهکاران بانکی اختلاس گران دست پرورده خاوری ها و بانکهایی مثل بانک سرمایه است که بله اینان و بنگاهداران منتسب به بانکها همان بدهکاران بانکی هستند که اگر شما حمایتشان نکنید باید گردن زده شوند ولی اگر منظورتان طلبکاران بانکی و همان فعالان سالم و موجه اقتصادی است که در بدترین شرایط تحریم های خارجی وبدتر ازآن تحریم های شما خانه خراب و خانه نشین گشته اند و تمام املاک و دارائیشان توسط باج بگیران و شرخران بانکی به یغما رفته است و کارگران کارخانه هایشان بیکار و کارشان به فروش کلیه و فرش زیرپایشان رسیده است که باید چاره ای اندیشید تا افرادی که چندین برابر تسهیلات دریافتی را پرداخت ولی با زیاده خواهی بانکها صدای شکستن استخوانهایشان شنیده می شود را در یابیم.

آقای رئیس کل ، چشمانتان را باز کنید فقر مردم راببینید فساد ناشی از فقر را ببینید ، باید از بلایی که بر سر مردم آوردید خجالت بکشید باید توبه کنید ! تازه شاخ و شانه هم می کشید.

 

گریزی نیست یا دعوت به مناظره را با اهتمام به همه داشته های علمی بانک مرکزی و دکترین ناکارآمد اقتصادی خود در مقابل یک نفر از ربازدگان کشور در مقابل چشمان ملت زیر خط فلاکت بپذیرید واگر مردم بر حقانیت شما رای دادند که آسیب دیدگان و قربانیان ربای بانکی از شما پوزش خواهندخواست ولی اگر تخلفات بانک های تحت امرتان افشا و دیگر آبرویی برایتان نماند، در همان جلسه نامه استعفای خود را نیز همراه داشته باشید.
از ریاست محترم قوه قضائیه و رییس جمهور محترم و نمایندگان گرامی مجلس نیز انتظار می رود نسبت به این رفتار خودخواهانه برخورد لازم را عنایت نموده و اقتصاد اسیر کشور را از شر ربای بانکی آزاد فرمایید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار