کد خبر: ۸۰۵۵۵۸
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۵ 14 December 2019

به گزارش تابناک تبریز، نگرانی از اثرات تنش‌ها بر اقتصاد نفت‌محور عربستان سعودی، موجب شده این کشور بی‌سر و صدا در تلاش برای ترمیم روابط با ایران و سایر رقبای منطقه‌ای خود باشد. 

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال با اعلام این خبر به نقل از مقام‌های سعودی، اروپایی و امریکایی مدعی شده، نمایندگان ایران و عربستان سعودی در ماه‌های اخیر، هم مستقیم و هم از کانال واسطه‌هایی در عمان، کویت و پاکستان پیام‌هایی را میان یکدیگر رد و بدل کرده‌اند. این مقام‌ها می‌گویند محور اصلی این تماس‌ها کاستن از تنش میان عربستان سعودی و ایران بوده است.

مقام‌های کشورهای عربی و امریکا گفته‌اند، عربستان سعودی از سوی دیگر مذاکراتی محرمانه را هم با حوثی‌ها (انصارالله یمن) آغاز کرده است. این تلاش‌ها در شرایطی انجام می‌شود که «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی قصد ایجاد تحولاتی در اقتصاد این کشور دارد.

عرضه اولیه سهام شرکت «آرامکو» روز چهارشنبه در حالی آغاز شد که نگرانی‌ها از ایمنی این شرکت بعد از حملات صورت گرفته علیه آن در ماه سپتامبر شدت گرفته است.  یک مقام عربستان سعودی گفته، این کشور بعد از آماده شدن برای عرضه سهام آرامکو، مجاب به تعامل با ایران شده است.

یک مقام دیگر گفت: «عربستان سعودی به ایرانی‌ها اعتمادی ندارد اما ریاض امیدوار است دست‌کم بتواند به توافقی برای جلوگیری از حملات احتمالی در آینده دست پیدا کند.»

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار