دادستان عمومی و انقلاب اسلامی مرکز آذربایجان‌شرقی از رفع تصرف ۱۹۸ هکتار اراضی ملی استان از دست سودجویان زمین خوار خبر داد.
کد خبر: ۸۵۲۴۹۴
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۳ 20 May 2020

محبوب علیلو اظهار داشت: دستگاه قضایی استان عزم جدی و راسخ برای صیانت از اراضی ملی و منابع طبیعی دارد و به تبع آن با هرگونه تغییر کاربری، ورود به بستر رودخانه‌ها، ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز خارج از حریم شهرها برخورد قانونی و جدی کرده و خواهد کرد.

وی با اشاره به مالکیت دولت بر حریم رودخانه‌ها اضافه کرد: در صورت مشاهده ساخت و ساز غیرمجاز در اماکن یاد شده، شرکت آب منطقه‌ای و مدیریت منابع آب، برابر مقرارت موظف به اخذ دستور قضایی و تخریب مستقلات و رفع تصرف است.

کوتاه شدن دست سودجویان از 27 کیلومتر از حریم رودخانه‌های آذربایجان‌شرقی

وی در مورد حجم آزادسازی و بازگشایی صورت گرفته در استان گفت: طی امسال و تا اواخر اردیبهشت ماه امسال 27 کیلومتر از بستر و حریم رودخانه‌های آذربایجان‌شرقی که مورد تعرض افراد سودجو قرار گرفته بود بازگشایی و همچنین از 198 هکتار از اراضی ملی که جزء انفال محسوب می‌شد رفع تصرف صورت گرفته است.

علیلو بخش دیگری از مواردی که صیانت از حوزه‌های زمین و خاک را می‌طلب سفره‌های آب‌های زیرزمینی و سطحی اعلام و تاکید کرد: با توجه به اقلیم و شرایط آب و هوایی بوجود آمده، حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت غیراصولی از سفره‌های زیرزمینی و حتی سطحی نیازمند توجه هم شهروندان و هم مسئولان است.

این مقام ارشد در حوزه قضایی استان افزود: با همکاری شرکت آب منطقه‌ای و امور آب شهرستان‌ها، حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت اضافه و خارج از ظرفیت چاه‌های موجود مورد رصد قرار گرفته و در صورت مشاهده هرگونه تخلفی نسبت به انسداد چاه‌های غیرمجاز و جلوگیری از برداشت‌های خارج از حد مجاز اقدام شده و پرونده قضایی برای متخلفان تشکیل می شود.

زمین‌های بکر آذربایجان‌شرقی و چشم طمع سودجویان به آن

وی ضمن یادآوری تشکیل شورای حفظ حقوق بیت‌المال و اراضی ملی در استان گفت: با توجه به موقعیت جغرافیای آذربایجان‌شرقی و زمین‌های بکر آن، تشکیل چنین نهادی برای اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از تصرف و تعرض به اراضی ملی و برخورد قاطعانه با متخلفان در سطح استان ضروری و لازم بود.

علیلو در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز تصریح کرد: آذربایجان‌شرقی به لحاظ وسعت، منابع طبیعی، کیفیت و ... اراضی، جزو استان‌های مستعد در بخش سرزمینی محسوب می‌شود و این قابلیت‌ها همواره زمینه طمع افراد فرصت‌طلب و سودجو را فراهم آورده و موجب بی‌مهری به راضی بکر و ملی استان می شود.

دادستان تبریز در مقابل این تهدیدات اقدامات پیشگیرانه و سپس برخورد قاطع با متخلفان را نیز مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: همواره سیستم قضایی آذربایجان‌شرقی از منظر جلوگیری، مقابله با تعرض‌های صورت گرفته، سلب و کاهش فرصت‌های ایجاد شده برای تخلف در سطح کشور جزو استان‌های برتر است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار