ترامپ همچنین از یک توافق صلح تاریخی بین رژیم اسرائیل و امارات سخن گفت.

جزئیات توافق رژیم صهیونیستی با امارات

مقامات ارشد آمریکا، امارات و رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که توافقات لازم برای عادی‌سازی کامل روابط بین رژیم صهیونیستی و امارات صورت گرفته و ظرف چند هفته آینده هیئت‌هایی از امارات و رژیم صهیونیستی برای امضای توافقنامه‌های دوجانبه در خصوص سرمایه‌گذاری،‌ گردشگری، پروازهای مستقیم، امنیت، ارتباطات، فناوری، انرژی، سلامت، فرهنگ، محیط زیست، راه‌اندازی سفارتخانه و سایر مسائل با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

در بیانیه مشترک آمریکا، امارات و رژیم صهیونیستی، در خصوص مهم‌ترین مفاد توافق عادی‌سازی روابط بین امارات و رژیم صهیونیستی که به‌زودی در کاخ سفید به امضای مقامات ارشد طرفین خواهد رسید، آمده است:

-در نتیجه این پیشرفت دیپلماتیک و به درخواست رئیس‌جمهور ترامپ، اسرائیل اعلام حاکمیت خود بر مناطق ذکر شده در طرح صلح ارائه شده از سوی رئیس‌جمهور ترامپ را به حالت تعلیق در خواهد آورد و از این پس تلاش‌هایش را بر توسعه روابط با سایر کشورها در جهان عرب و جهان اسلام متمرکز خواهد کرد.

- امارات متحده عربی و اسرائیل به‌ سرعت همکاری‌های خود در زمینه درمان و توسعه واکسنی برای ویروس کرونا را توسعه و شتاب خواهند بخشید.
- اسرائیل و امارات متحده عربی برای راه‌اندازی یک برنامه راهبردی به‌منظور توسعه همکاری‌های دیپلماتیک، تجاری و امنیتی، با آمریکا همراه خواهند شد و یک چشم‌انداز مشترک را در زمینه تعهد به ارتقای ثبات منطقه از طریق دیپلماسی، افزایش همکاری‌های اقتصادی و امنیتی دنبال خواهند کرد.

بیانیه کاخ سفید درباره این توافق

به گزارش الجزیره قطر، کاخ سفید نیز اعلام کرد که مسئولان اماراتی و رژیم اسرائیل در هفته‌های آینده برای امضای توافق با هم دیدار خواهند کرد.

بر اساس اعلام کاخ سفید، رژیم اسرائیل و امارات توافقنامه همکاری برای ساخت واکسنی برای ویروس کرونا امضا خواهند کرد.

کاخ سفید افزود: توافق بین اسرائیل و امارات شامل مسائل امنیتی و سرمایه گذاری و تبادل سفارتخانه‌ها و پروازهای مستقیم خواهد شد.

واکنش «مایک پامپئو» و مشاور امنیت ملی آمریکا

در پی انتشار بیانیه توافق امارات و رژیم صهیونیستی، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی توئیتری از این توافق به عنوان «دستاوردی بزرگ و گامی چشمگیر برای دستیابی به صلح در خاورمیانه» یاد کرد.

همچنین «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که کاخ سفید میزبان مراسم امضای رسمی توافقنامه عادی‌سازی روابط بین امارات و اسرائیل خواهد بود.

واکنش امارات به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی

در همین حال، ولیعهد ابوظبی نیز اعلام کرد که تماس بین او و ترامپ و نتانیاهو باعث توقف نقشه الحاق اراضی کرانه باختری به رژیم اسرائیل شده است.

سفیر امارات در آمریکا نیز در این باره گفت که توافق امارات و اسرائیل باعث حفظ راه حل دو دولت خواهد شد.

«انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات نیز در این باره گفت که تلاش می‌کنیم تا تعلیق انضمام بخش‌هایی از کرانه باختری فرصتی جدید برای احیای روند صلح باشد.

بیانیه وزارت خارجه امارات

وزارت خارجه امارات اعلام کرد که دو هیئت اماراتی و اسرائیلی هفته آینده برای امضای توافقنامه دو جانبه دیدار خواهند کرد.

بر اساس اعلام وزارت خارجه امارات توافق نامه در زمینه انرژی، گردشگری، پروازهای مستقیم، سرمایه گذاری، امنیت و ارتباطات خواهد بود.

واکنش بنیامین نتانیاهو و السیسی

بنیامین نتانیاهو نیز توافق با امارات را روزی تاریخی توصیف کرد.‎

«عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر همسو با رژیم صهیونیستی توافق بین اسرائیل و امارات و تعلیق طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری را با ارزش قلمداد کرد.

«گابی اشکنازی» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در واکنش به این توافقنامه گفت: توافقنامه  عادی سازی روابط با امارات گذرگاهی برای توافق با کشورهای دیگر است.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی از تعویق اجرای نقشه الحاق بخش‌های دیگری از کرانه باختری رود اردن به این رژیم در مقابل عادی سازی روابط با امارات خبر دادند.

 شبکه تلویزیونی 12 رژیم صهیونیستی اعلام کرد: تل آویو با تعویق طرح الحاق در مقابل عادی سازی روابط با ابوظبی موافقت کرده است.

شبکه 12 رژیم صهیونیستی گزارش داد که «حاییم صبان» میلیاردر اسرائیلی- آمریکایی واسطه این توافق نامه بوده است.

جهاد اسلامی: عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی تسلیم شدن محض ست

جنبش جهاد اسلامی فلسطین در واکنش به اعلامیه عادی سازی روابط بین امارات و اسرائیل اعلام کرد که عادی سازی روابط تسلیم شدن و کرنش است و واقعیت‌های درگیری را تغییر نخواهد داد بلکه خوی تروریستی اشغالگر را افزایش خواهد داد.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین همچنین این توافقنامه را به شدت تقبیح کرد.

«داوود شهاب» مسئول رسانه‌ای جنبش جهاد اسلامی فلسطین در واکنش به این توافق گفت که توافق بین امارات و رژیم اشغالگر قدس خروج از اجماع ملی و اصول امت اسلامی است.(لینک)

جنبش حماس: توافق امارات و اسرائیل جایزه مجانی برای تداوم اشغالگری صهیونیست‌هاست

جنبش حماس نیز در واکنش به توافقنامه امارات و رژِیم صهیونیستی تاکید کرد که این توافقنامه در خدمت مسئله فلسطین نیست و اشغالگران را به انکار بیشتر حقوق ملت فلسطین تشویق خواهد کرد.

فوزی برهوم سخنگوی حماس در گفتگو با شبکه خبری المیادین گفت این اعلامیه خطرناک یک جایزه مجانی به اشغالگران برای جنایت‌های آنها در حق ملت فلسطین است.

وی  افزود که این توافقنامه رژیم اشغالگر را تشویق خواهد کرد که جنایت های بیشتری در حق ملت فلسطین و مقدسات آن انجام دهد.

کمیته‌های مقاومت: این توافق توطئه علیه آرمان ملت فلسطین است

کمیته‌های مقاومت فلسطین در واکنش به توافق نامه امارات و رژیم صهیونیستی تاکید کرد که این توافقنامه میزان توطئه علیه ملت و آرمان ما را نشان می دهد.

کمیته‌های مقاومت فلسطین همچنین افزود که این توافقنامه به منزله یک خنجر زهر آلود به پهلوی امت اسلامی و تاریخ این امت است.

ابو مجاهد سخنگوی گروه‌های مقاومت فلسطین گفت که تنها ملت فلسطین است که می‌تواند مانع از طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری شود.

وی افزود که توافق نامه امارات و اسرائیل یک خنجر ناجوانمردانه به ملت فلسطین است. ابو مجاهد تاکید کرد که هیچ فلسطینی به امارات مجوز ایفای نقش درباره مقابله با طرح الحاق کرانه باختری را نداده است.

واکنش سازمان آزادیبخش فلسطین

سازمان آزادی بخش فلسطین در واکنش به توافق امارات و اسرائیل اعلام کرد که اسرائیل از طریق گفت‌وگوهای سری یک جایزه از امارات دریافت کرد.