معاون مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: استان در تولید تخم‌مرغ به‌طور کلی خودکفا بوده و نزدیک به 50 درصد تخم‌مرغ استان به استان‌های همجوار و کشورهای همسایه صادر می‌شود.
کد خبر: ۸۹۹۴۸۰
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹ 15 September 2020

 به گزارش تابناک تبریز، شهرام بغدادچی امروز در گفت‌وگو با  خبرنگاران اظهار داشت: استان آذربایجان‌شرقی هم به لحاظ سرمایه‌گذاری انجام یافته و هم به لحاظ تعداد واحدهای فعال در بخش طیور، در صنعت پرورش طیور در سطح کشور پیشگام و پرچمدار است.  

 وی ادامه داد: تولیدات دام و طیور استان در سطح کشور از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و تاثیرگذار می‌باشد، این صنعت علاوه بر سرمایه‌گذاری هنگفت، اشتغال‌زایی و مشاغل جانبی نهفته در بخش تولید و گردش مالی بالا همیشه مورد توجه مسوولان و برنامه‌ریزان استان قرار گرفته است.

بغدادچی یادآور شد: استان آذربایجان‌شرقی طی سال 1398 با فعالیت 595 واحد پرورش طیور به ظرفیت 10 میلیون و 240 هزار مرغ گوشتی در هر دوره (2.77 درصد ظرفیت کشور)، 9.9 میلیون قطعه مرغ تخمگذار (2.77 درصد کشور)، تولید بیش از یک‌میلیون و 737 هزار قطعه مرغ مادر گوشتی (5.65 درصد کشور)، و در مرغ مادر تخمگذار با ظرفیت 242 هزار قطعه نزدیک به 20 درصد ظرفیت کل کشور را به خود اختصاص داده است.

معاون مدیریت امور طیور سازمان جهادکشاورزی استان تصریح کرد: تولید گوشت مرغ در سال 98 در سطح استان بیش از 85 هزار تن بود که این میزان 3.11 درصد ظرفیت کل کشور را شامل می‌شود، تولید تخم‌مرغ طی سال گذشته بالغ بر 94 هزار و 510 تن می‌باشد که نزدیک به 10 درصد تولید کل کشور را شامل می‌گردد.

وی متذکر شد: استان آذربایجان‌شرقی در تولید تخم‌مرغ به‌طور کلی خودکفا بوده و نزدیک به 50 درصد تخم‌مرغ استان به استان‌های همجوار و کشورهای همسایه صادر می‌شود.

بغدادچی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در بخش طیور به لحاظ ارزش افزوده موجود در بخش و بازار فروش مناسب محصولات تولیدی در بازار مصرف و سوددهی مطلوب از جذابیت خاصی برخوردار است.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شیوع ویروس کرونا در جامعه و تاثیرپذیری تولید و فروش محصولات دام و طیور از این بیماری بیان داشت: طبق برنامه‌ریزی‌هایی که برای مصرف گوشت مرغ در روزهای پایانی سال 98، ایام عید و مراسم در سطح استان انجام شده بود پس از شیوع ویروس کرونا و کاهش مصرف و از طرف دیگر جوجه‌ریزی‌های زیاد، تولیدکنندگان با مسائل و مشکلاتی در زمینه فروش تولیدات خود مواجه شدند که با دخالت شرکت پشتیبانی امور دام استان و سایر ارگان‌ها و خرید حمایتی از مرغداران، خوشبختانه این معضل نیز به خوبی حل و فصل شد.

معاون مدیریت امور طیور سازمان جهادکشاورزی استان، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به محدودیت‌های به‌وجود آمده در تهیه و تامین نهاده‌های دامی، افزود: متاسفانه در ماه‌های پایانی سال 98 و 6 ماهه سال 99 به‌دلیل شرایط تحریمی کشور، تامین نهاده‌های دام و طیور برای تولیدکنندگان گوشت مرغ و تخم‌مرغ به سختی صورت می‌گیرد. تهیه و تامین این نهاده ها با قیمت مناسب و نرخ دولتی می‌تواند تاثیر قابل توجهی در راستای رضایت فعالان بخش و رسیدن محصول نهایی با قیمت مصوب به دست مصرف‌کنندگان داشته باشد.

بغدادچی خاطرنشان کرد: سیاست وزارت جهادکشاورزی و سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی بر این اصل استوار است تا با تامین سرمایه در گردش تولیدکنندگان، تامین به‌موقع نهاده‌های مورد نیاز واحدهای تولیدی از طریق شرکت پشتیبانی امور دام، فعالان صنعت پرورش طیور را نسبت به ادامه روند تولید تشویق و ترغیب کند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار