فارس : رئیس جمهور آذربایجان از اقدامات ایران در طول درگیری‌های قره باغ کوهستانی قدردانی کرد و گفت که این کشور دوست و برادر جمهوری آذربایجان است.
کد خبر: ۹۱۷۹۵۸
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۴ 20 November 2020

علی‌اف امروز جمعه بعد از اینکه نیروهای ارتش جمهوری آذربایجان در منطقه «آغ‌دام» واقع در شرق قره‌باغ کوهستانی بر اساس توافق آتش‌بس اخیر مستقر شدند، طی پیام ویدیوئی آزادسازی این منطقه را به مردم این کشور به ویژه اهالی آواره این منطقه تبریک گفت.

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان از مواضع ایران در جنگ ۴۴ روزه قره‌باغ کوهستانی تقدیر و تشکر کرد و مدعی شد: «چرا آن‌ها (ارمنی‌ها) نتوانستند از طریق ایران اسلحه به ارمنستان بیاورند؟! زیرا ایران کشور دوست و برادر ما است».

الهام علی‌اف در ادامه ادعا کرد: «ایران درخواست ما را در نظر گرفت و حریم هوایی خود را بست. آن‌ها (ایرانی‌ها) نمی خواستند ارمنستان بیاید و آذربایجانی‌ها را بکشد. ارمنستان همین ادعا را علیه گرجستان نیز مطرح کرده است. گرجستان همچنین فضای هوایی خود را بست».

او گفت ارمنستان طی نزدیک به سه دهه از اشغال اراضی جمهوری آذربایجان، تقریبا همه ساختمان‌ها و مناطق مسکونی را تخریب کرده‌اند.

رئیس جمهور آذربایجان از اقدام ارمنی‌ها در آتش‌ زدن خانه‌ها در مناطقی که باید بر اساس توافق آتش‌بس تخلیهکنند، شدیداً انتقاد کرد و آن‌ها را به «توحش» متهم کرد.

او گفت که متأسفانه ارمنستان طی سال‌های دور نتوانسته است با همسایگان خود در آسایش زندگی کند.

او مدعی شد ایروان در برابر ترکیه ادعای اراضی داشت و همین نوع تعامل را با جمهوری آذربایجان هم در پیش گرفت و به همین دلیل بخشی از اراضی این کشور را به اشغال خود درآورده بود

رئیس جمهور آذربایجان گفت که این کشور با مردم ارمنی هیچ گونه مشکلی ندارد و این دولتمردان در ارمنستان هستند که باید به تنش‌ها و نزاع‌ها در منطقه پایان دهند.

الهام علی اف گفت که فعلا اولویت در مناطق آزاد شده، پاکسازی مناطق از بمب‌ها و مین‌هاست؛ چرا که این مناطق به شدت آلوده به مین است.

جمهوری آذربایجان، ارمنستان بعد از ۴۴ روز درگیری در قره‌باغ کوهستانی با وساطت روسیه بامداد سه‌شنبه (۲۴ آبان) این هفته از توافق آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی خبر دادند. براساس این توافق، ارمنستان موظف است اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان را در آغ‌دام، کلبجر و لاچین را تا یک دسامبر تخلیه کرده و کریدوری زمینی از نخجوان به آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شده است ضمن توقف عملیات‌ها، کریدور لاچین را برای اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه مناطق آزادشده طی ۴۴ روز گذشته هم به جمهوری آذربایجان واگذار شده است.

روسیه نیز موظف است نیروهای پاسدار صلح خود را در منطقه قره‌باغ کوهستانی و در امتداد خطوط تماس مستقر کند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین