مراسم افتتاح هجدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی با حضور ۱۸۰ پیر غلام داخلی و ۲۰ پیرغلام خارجی از کشورهای از کشور‌های هند پاکستان، آلمان، عراق، ترکیه، آذربایجان، غنا، آرژانتین، ترکیه و کنیا در محوطه مسجدکبود تبریز برگزار شد
کد خبر: ۹۹۳۹۰۲
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۷ 15 September 2021

به گزارش تابناک تبریز،رئیس اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی عصر روز سه‌شنبه ۲۳ شهریور ماه در آئین افتتاحیه این اجلاس اظهار کرد: پرچم تشیع و خونخواهی امام حسین(ع)، همواره هویت اصلی مردم دیار آذربایجان بوده است.

 

محمدمهدی رحمتی اظهار کرد: خدا را شاکر هستیم که ایستگاه هجدهم همایش پیرغلامان حسینی امسال به تبریز رسید؛ دیاری که پرچم تشیع و خونخواهی امام حسین(ع)، هویت اصلی مردمانش است.

 

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی پرچم سرخ امام حسین(ع) سنبل مقاومت بوده و همین مردم تبریز در قیام ۲۹ بهمن کاری کردند که بنا به فرموده رهبر انقلاب اگر ۲۹ بهمن نبود، شاید انقلاب اسلامی نیز شکل نمی‌گرفت.

 

وی خاطرنشان کرد: آذربایجان دیاری است که در دفاع مقدس عاشورا آفرینی کرده و ستارگان درخشانی را تقدیم ولایت کرد.

 

رئیس بسیج رسانه ملی با اشاره به تاخیر یک‌ساله برگزاری این‌اجلاس بخاطر کرونا، گفت: بعد از یک سال وقفه، همه‌ی مسئولان ملی و استانی اتفاق نظر داشتند که اجلاس هجدهم باید در خور و شأن جایگاه آذربایجان‌شرقی و تبریز برگزار شود و در همین راستا تصمیم گرفتیم اجازه ندهیم این سنت حسنه فراموش شود و زمینه برگزاری را با بازطراحی اجلاس و برگزاری با رعایت پروتکلهای بهداشتی فراهم کردیم.

 

وی تاکید کرد: در برگزاری این اجلاس مدعوین مورد وثوق، صاحب‌نظران و تمامی تشکلهای فعال در این حوزه سهیم هستند و تبریز شایسته‌ی میزبانی از این اجلاس است.

 

رحمتی در بخش دیگری از سخنان خود در تشریح اهداف چهارگانه برگزاری این اجلاس گفت: گسترش و بسط فرهنگ تکریم از پیرغلامان، معرفی پیرغلامان به عنوان چهره های شاخص فرهنگی و دارای مرجعیت اجتماعی، توسعه گردشگری مذهبی و معرفی آذربایجان به عنوان یکی از مقاصد گردشگری مذهبی و بازنمایی رسانه‌ای پیرغلامان حسینی اهداف مهم برگزاری این اجلاس است.

 

میزبانی از خادمین حسینی همه سختی ها را آسان می‌کند

 

مدیرکل صداوسیمای آذربایجان‌شرقی نیز طی سخنانی گفت: امروز تبریز بخاطر میزبانی از پیرغلامان از سراسر کشور و کشورهای دیگر به‌خود می بالد و اکنون در فضایی تنفس می‌کنیم که عطر وجود عاشقان حسینی همه جا را معطر کرده است و امیدواریم شادی دل امام حسین(ع) توشه‌ی ما از برگزاری این اجلاس باشد.

 

مرتضی صفری ادامه داد: امروز میزبان پیرغلامانی هستیم که عصاره‌ی عشق به امام حسین(ع) هستند و جوانی خود را در این راه صرف کرده اند تا مشعل های هیئات حسینی همیشه روشن مانده و نور هدایت و راهگشای انسان‌ها باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: از دیرباز تاکنون مدال نوکری اهل بیت(ع) بر سینه‌ی مردان و زنان تبریز جلوه گری می‌کند و مجالس عزای آل الله تعطیل نشده است.

 

صفری با بیان اینکه خادمان اجلاس در تهران و تبریز سراز پا نمی‌شناختند تا این مراسم آبرومندانه برگزار شود، گفت: متاسفانه شرایط سخت کرونایی باعث ایجاد تاخیر و وقفه‌ای یک ساله در برگزاری این اجلاس شد اما شوق شوق دیدار خادمین و پیرغلامان هر سختی را آسان کرد.

 

وی ادامه داد: ستاد برگزاری این اجلاس با حمایت های معنوی امام جمعه محترم تبریز و زیر نظر استاندار آذربایجان‌شرقی آغاز به کار کرده و طی ۴۶ جلسه با تشکیل هفت کمیته شامل کمیته تشکلهای دینی و مردمی با مسئولیت اداره کل تبلیغات اسلامی، کمیته اجرایی و اطلاع‌رسانی با مسئولیت صداوسیمای استان، کمیته تبلیغات و فضاسازی شهری با مسئولیت شهرداری تبریز، کمیته فرهنگی و هنری با مسئولیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، کمیته علمی و فناوری با مسئولیت دانشگاه تبریز، کمیته امنیت و انتظامات با مسئولیت اداره کل سیاسی و انتظامی استانداری و کمیته تدارکات و پشتیبانی با مسئولیت معاونت توسعه مدیریت منابع استانداری، تمهیدات لازم را فراهم کردند.ایسنا

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار