استاندار آذربایجان ‌شرقی:
استاندار آذربایجان ‌شرقی گفت: استاد شهریار تنها متعلق به تبریز، آذربایجان و ایران نیست؛ بلکه یک شاعر بین‌المللی است و محدود کردن او به جغرافیایی خاص، ظلم در حق این شاعر بزرگ است
کد خبر: ۹۹۲۳۷۱
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۶ 08 September 2021

به گزارش تابناک تبریز، محمدرضا پورمحمدی در جلسه ستاد بزرگداشت روز ملی شعر و ادب فارسی، با قدردانی از ابتکار دکتر شعردوست در تعیین روز درگذشت استاد شهریار به عنوان روز ملی شعر و ادب فارسی، افزود: متاسفانه در سال‌های گذشته اهتمامی که در سطح ملی باید برگزاری این مناسبت اتفاق می‌افتاد وجود نداشت.

 

وی اضافه کرد: با وجود محدودیت‌های کرونایی، مراسم امسال باید در خور شأن استاد شهریار و روز ملی شعر و ادب فارسی برگزار شده و کاستی‌های سال‌های گذشته برطرف شود.

 

پورمحمدی با اشاره به برگزاری جایزه ادبی شهریار توسط دانشگاه تبریز در سال‌های گذشته، گفت: از طریق این مراسم شهریارپژوهان منطقه از ترکیه و جمهوری آذربایجان و گرجستان شناسایی شده‌اند.

 

استاندار آذربایجان شرقی گفت: با توجه به نزدیکی به روز ملی شعر و ادب فارسی باید اهتمام جدی برای برگزاری مراسم این روز بین دستگاه‌های فرهنگی و مرتبط وجود داشته باشد به‌طوری که حتی اگر کمیت برنامه‌ها را هم کاهش دهیم بر کیفیت برنامه‌ها افزوده شود.

 

وی ادامه داد: یکی از اهداف برگزاری مراسم روز ملی شعر و ادب فارسی، بزرگداشت استاد شهریار است و هدف دیگر آن مطرح کردن توانمندی‌های خودمان در گسترده ادب فارسی است که باید در حوزه جغرافیای قفقاز مطرح شود.

 

استاندار آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به اینکه پرونده تبریز برای ثبت جهانی به عنوان شهر خلاق ادبیات در یونسکو مورد پذیرش قرار گرفته و در حال بررسی است، گفت: در اثبات قدمت ادبیات این شهر، اشاره به این نکته که در مجموعه تاریخی «مقبرة‌الشعرا» بیش از ۴۰۰ شاعر و عارف بزرگ آرمیده‌اند، کفایت می‌کند.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز ضمن ابراز امیدواری نسبت به کسب عنوان «شهر خلاق ادبیات» توسط تبریز، گفت: این موضوع آبان ماه امسال در مجمع عمومی یونسکو مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

سیدقاسم ناظمی افزود: یونسکو به شکل متمرکز و مستمر شهرهای خلاق را رصد می کند که تا چه اندازه در آن حوزه فعال هستند.

 

وی ادامه داد: بحث شهرهای خلاق ایده ارزشمندی است، چرا که بین شهرهای جهان رقابت های فرهنگی را دامن می زند و طبیعی است در دنیا شهرهای مختلف تلاش کنند از این فرصت برای نمایش ظرفیت هایشان استفاده کنند.  

 

ناظمی اظهار داشت: از این رو بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی بسیار مهم و پراهمیت است که اگر بتوانیم آن را به خوبی و آبرومندانه برگزار کنیم خواهیم توانست عنوان شهر خلاق ادبیات جهانی را برای تبریز کسب کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: کسب این عنوان برای تبریز و تبریزیان مایه افتخار است، اما صیانت از آن، نیازمند مشارکت عمومی است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار